Ako zabezpečiť auto pred požiarom?

Možno len málokto z vás má osobnú skúsenosť s požiarom v aute. Väčšina vodičov v aute hasiaci prístroj nemá. Ak aj áno, od vznietenia po hasenie ubehne niekoľko desiatok sekúnd, ktoré rozhodujúcim spôsobom ovplyvnia výsledné škody. Porucha alebo skrat v elektroinštalácii, prehriatie motora, porucha nezávislého kúrenia alebo akumulátora, to sú niektoré z množstva príčin, ktoré môžu v priebehu niekoľkých sekúnd spôsobiť nekontrolovateľný požiar. Najväčšie množstvo požiarov automobilov, motoriek alebo kamiónov vzniká práve v oblasti motorového priestoru. 
 
Keďže vieme, že počet požiarov sa čoraz viac zvyšuje a ich pravdepodobnosť tu existuje vždy, rozhodli sme sa nepodceňovať žiadnu náhodu. Preto Vám prinášame účinnú a cenovo dostupnú ochranu pre Váš majetok, určenú pre každého majiteľa osobného automobilu. Práve preto, by sme Vám chceli predstaviť revolučnú novinku na trhu a tou je automatický systém hasenie Proteng.

 

Čo je to Proteng?

Proteng je trvale uzatvorená špeciálna hadička, v ktorej sa nachádza plynové hasivo označované FE-36, ktoré slúži na ochranu pred požiarom.

 

Aké sú možnosti ochrany majetku pred požiarom vozidla?

 • Záruka, ktorú dáva výrobca/predajca pri kúpe nového vozidla
 • Havarijné poistenie
  Ďalšou možnosťou je havarijné pripoistenie, ktoré ale v mnohých prípadoch je pre ľudí veľmi drahé.
 • Hasiaci prístroj
  Doba od momentu kedy zbadáte, že sa z pod kapoty motora začal šíriť dym je niekoľko desiatok sekúnd a je tu možnosť, že ním požiar neuhasíte.

Automatický hasiaci systém PROTENG s plynovým hasivom FE-36 je skvelá voľba ako podobným prípadom predísť. Hasivo je schválené pre použitie v EÚ, uvoľnený plyn je 100% neškodný a hlavne netoxický. Hasivo v tomto prípade pre osobné auto s objemom 500g pre posádku stojaceho ani idúceho auta nepredstavuje žiadne riziko.

 

Princíp fungovania:
Princíp je postavený na polyamidovej hadičke o priemere 18 mm a dĺžke od 210 - 400 cm (podľa typu vyhotovenia), v ktorej je natlakovaná účinná hasiaca látka FE-36 s presným názvom hexafluórpropán. Pri normálnej teplote je vďaka tlaku 5 barov v tomto relatívne malom priestore uložených až 500 g hasiva.

Pri zahrievaní okolia plameňmi sa tlak pri teplote 100 °C zvyšuje postupne až na 15 barov. Samotné spustenie systému je aktivované teplotou nad 120 °C, kedy zmäknutá polyamidová stena hadičky praskne presne v miestach najväčšieho tepelného namáhania a do priestoru uvoľňuje hasiaci plyn. Ten spoľahlivo a účinne hasí požiar už v zárodku.

 

Montáž:
Pri uzavretí kapoty sa plastový materiál nesmie dotýkať bloku motora alebo iných častí, kde sa teplota pri chode motora zvýši nad 70°C. Jednoznačnou výhodou tohto systému je mimoriadne jednoduchá a flexibilná montáž, kedy si primerane volenými ohybmi môžeme zamaskovať hadicu za rám či pod kapotu. U štvorkoliek a áut je inštalácia ešte jednoduchšia, stačí desať minút a systém je na svojom mieste pripravený zasiahnuť keď to bude najviac treba. V aute je doporučená montáž priamo na spodnú stranu kapoty. U motocykla bez krytov to bude o niečo náročnejšie ,ale i tak sa dá nájsť spôsob ako vedením pod nádržou a poza rám tento užitočný systém zneviditeľniť.

 Proteng ukážka montáže

Prečo je Proteng najlepším spôsobom ako uchrániť auto od škody spôsobenej požiarom? Pretože:

 • Je bezpečný pre vozidlo - vynikajúca náhrada za Halon
 • Je bezpečný pre ľudí - 10x menej toxický ako Halón1211 a 3x menej toxický ako Halón1301
 • Je prvý vo výkone - Najviac testovaná alternatíva pre automobilový priemysel
 • Neničí majetok - Nezanecháva žiadne zvyšky, nekoroduje, nevodí elektrinu
 • Je prvý v spoľahlivosti - schválený v USA EPA ako náhrada za Halon, používaný celosvetovo
 • Má jednoduchú montáž a nevyžaduje údržbu.

 

Je bezpečný pre prostredie - Má nulový potenciál poškodenia ozónu, pretože:

PROTENG, automatický hasiaci systém je ekologický!

 

Ďalšími prednosťami Protengu sú:

 • uhasenie ohňa
 • ochladenie priestoru (bod varu hasiva -2°C)
 • kompaktný, množstvo hasiva 0,5 kg
 • nekorozívne účinky na kovy, deštrukčné účinky na plasty, ani poškodenie el. zariadení
 • neohrozuje posádku vozidla účinkami hasiva (bezpečnostný list chemickej látky priložený)
 • po hasení sa FE-36 odparí, v priestore nezostávajú žiadne zvyšky hasiva (ako pri prášku)
 • priaznivá cena a jednoduchá montáž.

 

Technológia - Plyn FE-36:
Plyn FE-36 sa stáva štandardnou náhradou za Halon1211 a za Halon1301, ktoré sa využívali v motorovom priemysle a v hasiacich prístrojoch. FE-36 má porovnateľný výkon a efektívnosť ako Halon1211. Zároveň je menej toxický a má nulový obsah ozónu. Pri aktivovaní systému PROTENG, sa vpustí plyn a kvapalné kvapôčky FE-36 do priestoru zasiahnutého ohňom. Plyn okamžite zastaví proces spaľovania kombináciou absorpcie tepla a chemickej reakcie. Plyn FE-36 je schválený pre použitie na triedy požiaru A, B a C. V porovnaní s Halonom1211 je plyn FE-36 oveľa menej toxický a dá sa použiť v relatívne malých priestoroch.

Proteng 

Technické parametre:
Váha PROTENG: 770 g
Váha hasiva: 500 g
Materiál hadice: polyamid
Rozmer hadice: 210 cm/dĺžka, 18 mm/priemer
Teplota aktivácie: nad 120°C
Tlak prirodzených pár pri 20°C: 5 bar
Tlak prirodzených pár pri 100°C: 15 bar
Merač tlaku: manometer

Ochráňte si aj vy Vašu rodinu, auto a uchráňte sa pred možným požiarom touto revolučnou novinkou PROTENG, ktorý Vám zabezpečí väčší pocit istoty a ochrany.

 

AKCIOVÁ CENA UŽ OD 80 EUR!

 

Všetky Vaše otázky ohľadom fungovania a montáže Vám radi zodpovedajú profesionáli z montážneho strediska Proteng
info@auto-hasenie.sk
0911 878 728

auto hasenie

Bližšie informácie nájdete aj na stránke www.auto-hasenie.sk